Saturday, December 8, 2012

Pierwsze chwile życia dziecka


Pierwsze chwile życia dziecka

Autorem artykułu jest Abete

Nowonarodzone dziecko nie wygląda jak na obrazku, nie jest różowe, pulchne i uśmiechnięte. Głowę ma wydłużoną, skórę owłosioną i pokrytą mazią, nogi i rączki są sine, twarz wykrzywia grymas. Zdarza się, że sutki u dziewczynek i chłopców są opuchnięte. Dlaczego się tak dzieje i co fascynującego może być w nowym człowieku.
Noworodek opuścił środowisko wodne przez wąski kanał rodny. Aby go pokonać musiał dostosować wymiary ciała do szerokości kostnego korytarza. Dlatego właśnie jego główka jest wydłużona, to efekt zachodzenia na siebie kości ciemieniowych. Ciemiączka i szwy u zbiegu pokrywy czaszki nie zarastają się w czasie życia płodowego, dzięki czemu możliwa jest ich „praca”, by dostosować się do ograniczonej przestrzeni w trakcie porodu. Skóra dziecka pokryta jest resztkami meszku płodowego, tzw. lanugo oraz mazią płodową, która chroniła dziecko przed infekcjami i podrażniającym wpływem niektórych związków w wodach płodowych. Sine rączki i nóżki wynikają z niedojrzałości układu krążenia, krew dociera po prostu wolniej do kończyn. Dzieci rodzone po terminie mają często „skórę praczki”, od zbyt długiego pobytu w wodzie.
Sina buzia i wybroczyny na ciele to skutek siły skurczów wypychających dziecko na zewnątrz. Zdarzają się nawet otarcia barków, czy złamania obojczyka podczas przechodzenia przez wąski kanał rodny. Szybko się jednak goją. Noworodek ma zapuchnięte oczy, co chroni go przed ostrym światłem i przyzwyczaja do innego natężenia panującego w nowym środowisku. Niezależnie od płci dzieci mogą mieć opuchnięte sutki, a dziewczynki okolice pochwy – związane jest to z hormonami matki, które przenikały do płodu. Czasem z sutków mogą wypływać krople mleka. Z tego powodu także zauważa się na ciele noworodków pryszcze i krostki. Wszystkie te objawy ustępują, co matka może zaobserwować spędzając z dzieckiem czas podczas urlopu macierzyńskiego. Po kilku tygodniach staje się ono rozkosznie pięknie, co nie jest bez znaczenia.
Atrakcyjność dzieci jest naukowo potwierdzonym trikiem natury, która w ten sposób chroni je przed porzuceniem i przywiązuje do rodziców. Niemowlę wygląda bezbronnie i rozkosznie dzięki dużej głowie, zaburzonych proporcjach ciała i dużych oczach. Delikatna skóra zachęca do pieszczot i pocałunków, co gwarantuje dziecku fizyczny kontakt z rodzicami. Rozdzierający płacz odbierany, jako katastrofa mobilizuje psychicznie. Grymas uśmiechu natomiast porusza każdą kobietę i każdego ojca – właśnie tak, ponieważ mężczyźni, którzy nie mają jeszcze dzieci są mniej podatni na ich wdzięki. Dodatkowo każde małe dziecko jest niepowtarzalne i tak naprawdę wszystkie się od siebie różnią.
Noworodek ma około 20 milionów gruczołów, które wydzielają enzymy trawienne. W całym ciele zaś znajduje się około 100 miliardów neuronów, między którymi nieustannie przekazywane są bodźce. Na świecie jest mniej połączeń telefonicznych niż u człowieka połączeń nerwowych. Każdy z ludzi powstał w wyniku zespolenia materiału genetycznego zawartego w gametach rodziców. Była to niepowtarzalna kombinacja, a liczba możliwych wariantów w tym przypadku wynosiła od 80 do 150 miliardów – to dowód na niepowtarzalność każdego osobnika. Od poczęcia do urodzenia masa ciała powiększa się aż 10–11 milionów razy, a z jednej komórki powstaje organizm liczący ponad 200 milionów komórek o zróżnicowanej funkcji i specjalizacji oraz o dużym mózgu wyposażonym w kilkanaście miliardów neuronów i ciągle zmieniających między nimi się wiązań.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

No comments:

Post a Comment