Kiedy warto rozmawiać z dzieckiem o seksie?
Autorem artykułu jest AbeteCzas biegnie nieubłaganie. Z każdym dniem stajemy się coraz starsi, obserwujemy, jak nasze dzieci z małych, słodkich szkrabów zmieniają się w dorosłych ludzi. Czasami z niedowierzaniem spoglądamy, jak nasze pociechy wkraczają w świat dorosłości. Warto być odpowiedzialnym rodzicem i towarzyszyć dzieciom w tych jakże ważnych metamorfozach.
Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że we współczesnym świecie dzieci dojrzewają coraz szybciej. Coraz prędzej też zaczynają interesować się sprawami dorosłych. Zamiast zatem stać gdzieś z boku, trzeba brać czynny udział w życiu swoich pociech, dużo, dużo rozmawiać z nimi, nawet na te trudne tematy. A trudnych tematów do rozmów nie brakuje. Począwszy od poszczególnych etapów dorastania, zmian w ciele człowieka, samoakceptacji, po tematy takie jak seks, antykoncepcja, używki.
Jak zatem rozmawiać ze swoimi dziećmi? Jak odpowiadać na dziwne i często nas krępujące pytania dzieci? Przede wszystkim w rozmowach tego typu należy panować nad swoimi emocjami. Wystarczy jeden nerwowy ruch, niewłaściwa reakcja na pytania dzieci, a możemy utracić bezpowrotnie z nimi kontakt. Nie panikuj więc i przede wszystkim nie reaguj złością, jeżeli Twoje dziecko zada Ci krępujące pytanie. Pamiętaj, że nie musisz być ekspertem w każdej dziedzinie. Krzyk, zdenerwowanie i zmiana tematu z pewnością jednak nie pomogą przełamać barier wstydu i zaspokoić ciekawości Twojej pociechy. Spójrz na to z tej strony: jeżeli Twoje dziecko z tak ważnymi sprawami przychodzi w pierwszej kolejności do Ciebie, to możesz sobie pogratulować. Oznacza to, że ceni Twoje rady, że jesteś kimś ważnym w jego życiu, że relacje pomiędzy Wami są dobre i godne pozazdroszczenia. Nie psuj zatem tych więzi, nie niszcz swojego obrazu w oczach twojego dziecka. Pamiętaj - jedna niewłaściwa reakcja i Twoje dziecko może już nigdy Cię nie zapytać o nurtujące je sprawy.
Kolejna ważną wskazówką odnośnie rozmów z dzieckiem jest unikanie oceniania i komentowania. Pamiętaj, żeby nie rzucać złośliwych komentarzy pod czyimś adresem, nie wmuszać komuś swojego punktu widzenia. Owszem, możesz, a nawet powinieneś/powinnaś przedstawić swoje zdanie na dany temat. Pamiętaj, żeby posługiwać się logicznymi argumentami – w takich rozmowach nie ma miejsca na argument typu „nie bo nie”. Jeżeli zatem twoja nastoletnia córka pyta Cię o radę w sprawie wyboru środków koncepcyjnych, nie panikuj, nie krzycz na nią, że chce rozpocząć życie seksualne. Pamiętaj, że argument "jesteś za młoda na seks" nie będzie skutkował. Lepiej spokojnie porozmawiaj z nią o powodach inicjacji i w razie potrzeby doradź odpowiedni środek. Zakazami nic nie zyskasz – szczerą, spokojną rozmową możesz zdziałać wszystko!
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
No comments:
Post a Comment