Thursday, August 30, 2012

Ile trwa prawidłowa ciąża u człowieka?


Ile trwa prawidłowa ciąża u człowieka?

Autorem artykułu jest Abete

Powszechnie uważa się, że ciąża u człowieka trwa 9 miesięcy kalendarzowych i dzieli się na trzy trymestry. Jednak lekarze podczas wizyt kontrolnych liczą wiek ciążowy według tygodni. Zakłada się, że na prawidłowy rozwój dziecka potrzeba ich 40. Prawdą jest jednak, że od poczęcia do narodzin mija około 266 dni, czyli… 38 tygodni. 
Rozbieżności w sposobie obliczania długości ciąży oraz terminu porodu są związane przede wszystkim z niemożliwością ustalenia dokładnej daty poczęcia dziecka. Dlatego za początek ciąży uważa się umownie datę ostatniej miesiączki. Na jej podstawie właśnie wyznacza się dzień rozwiązania stosując starą, bo XVIII-wieczną, regułę Negellego. Reguła Negellego jest matematycznym działaniem, w którym do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni, odejmuje 3 miesiące i dodaje rok. Przewidziana jest ona jednak dla kobiet mających cykle 28-dniowe, a w praktyce takich jest niewiele, dlatego zasada nie sprawdza się u osób o nieregularnych cyklach. W efekcie tylko 5% ciężarnych rodzi swoje pociechy w matematycznie ustalonym terminie.
Tak obliczony termin porodu jest odległy od ostatniego cyklu miesiączkowego o 40 tygodni. Jeśli jednak był to cykl, w którym owulacja nastąpiła z różnych powodów kilka dni wcześniej lub później, różnica w terminie porodu może się wahać o dwa tygodnie. Dlatego uważa się że fizjologiczny poród ma miejsce między 38. a 42. tygodniem ciąży. Najczęściej większą orientację w rozwoju ciąży daje badanie USG. Lekarz podczas wykonywania zabiegu mierzy parametry ciała płodu i na tej podstawie ocenia jego wiek, dzięki czemu bardziej trafnie może wskazać spodziewaną datę porodu. Jednocześnie sprawdza, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
Na wielu portalach dotyczących spraw związanych z rodzicielstwem można zapoznać się z kalendarzem ciąży, który liczy właśnie 40 tygodni. Pierwsze dwa tygodnie przypisane są krwawieniu miesiączkowemu oraz niepłodności przedowulacyjnej, do zapłodnienia natomiast dochodzi w trzecim tygodniu. Podręczniki opisujące rozwój człowieka w łonie matki przeznaczone dla specjalistów za pierwszy tydzień ciąży uznają jednak tydzień poczęcia, ale publikacje dla matek trzymają się wersji popularnej. Tę bowiem stosują lekarze podczas wizyt i z tą przyszłe matki są zaznajomione korzystając z różnego rodzaju porad. Wniosek z tego jest taki – obliczanie długości ciąży i terminu porodu jest umowne, nie należy się trzymać kurczowo ustalonych dat. Nie trzeba się także martwić porodem kilka dni przed lub po terminie, jeśli tylko stan dziecka i matki jest dobry.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

No comments:

Post a Comment