Sunday, November 18, 2012

Co powinnaś wiedzieć przygotowując się do ciąży?


Co powinnaś wiedzieć przygotowując się do ciąży?

Autorem artykułu jest Abete

Postanowiliście ze swoim partnerem, że chcecie mieć dziecko. Będzie to wasza pierworodna pociecha, stąd nie do końca wiesz z czym się wiąże okres ciąży. Jest to z pewnością wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, który charakteryzuje się wieloma zmianami. Pojawiają się dolegliwości i trudności, ale także chwile wyjątkowe i piękne.
Dziewięć miesięcy
Przyjmuje się, że u człowieka ciąża trwa 9 miesięcy kalendarzowych czyli trzy trymestry. Jest to dokładnie 266 dni lub 38 tygodni od zapłodnienia. Spotkałaś się pewnie z obliczeniami, które przyjmują większe wartości i podają długość wynoszącą 40 tygodni – te dwa dodatkowe wynikają ze starej reguły obliczeń na podstawie ostatniej miesiączki, ponieważ najczęściej ustalenie dokładnego dnia poczęcia nie jest możliwe. W rezultacie za prawidłową ciążę uznaje się taką, która kończy się samoistnym porodem między 38. a 42. tygodniem od poczęcia, a noworodek nie ma objawów ani niedojrzałości ani tzw. przenoszenia.
Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa
Powinna się odbyć najlepiej zaraz po dostrzeżeniu objawów zwiastujących ciążę, jak zatrzymanie miesiączki czy poranne mdłości, a na pewno jeśli test wykaże wynik pozytywny. Najpóźniej do lekarza powinnaś się zgłosić miedzy 10. a 12. tygodniem, przez końcem I trymestru. W czasie badania lekarz przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad położniczy, zapyta o przeszłość ginekologiczną i choroby, na które cierpiałaś w dzieciństwie oraz schorzenia, na które byłaś szczepiona. Założy ci kartę ciążową, do której będą wpisywane wyniki twoich badań z kolejnych tygodni. Następie wykona badanie ginekologiczne, pobierze materiał do  badania cytologicznego i bakteriologicznego, skontroluje piersi, wagę i ciśnienie krwi. Zleci dalszą diagnostykę na obecność przeciwciał oraz wykona USG.
Zmiany zachodzące w organizmie
Powiększający się brzuch i piersi to nie jedyne zmiany, jakie zajdą w twoim organizmie. Na początku ciąży możesz odczuwać bardzo duże zmęczenie i senność oraz osłabienie. Zwiększy się też potrzeba oddawania moczu początkowo z powodu hormonów, a następnie przez ucisk macicy na pęcherz. W połowie ciąży mogą pojawiać się obrzęki nóg, żylaki i bóle kręgosłupa oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak wzdęcia, odbijania i zgaga. Będą także zmiany na lepsze – znacznie poprawi się wygląd twojej cery, włosów i paznokci, zaokrągli się sylwetka, a piersi staną się nawet dwa razy większe. Poza tym możesz być w tym czasie bardziej zainteresowana współżyciem intymnym, a stosunki będą przyjemniejsze.
Typowe dolegliwości
Na początku ciąży typowymi dolegliwościami są mdłości i wymioty. Mogą trwać do końca I trymestru, jednak nie powinny utrzymywać się dłużej niż do 12. tygodnia. Są spowodowane dużą wrażliwością na szkodliwe czynniki, jaką charakteryzuje się w tym czasie dziecko. Zniechęcają matkę do przyjmowania produktów, które mogłyby spowodować powstanie wad rozwojowych, a także picia alkoholu i palenia papierosów. W późniejszej ciąży najbardziej przykre są obrzęki wynikające z zatrzymania wody w tkankach oraz żylaki, które powstają w wyniku rozluźniającego działania hormonów. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego spowodowane są natomiast uciskiem powiększającej się macicy na organy jamy brzusznej oraz zwiększoną kwasowością żołądka. Najczęściej więc możesz się skarżyć na zgagę i niestrawność, wzdęcia, odbijania oraz zaparcia. Pamiętaj, żeby nie stosować jednak żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

No comments:

Post a Comment