Saturday, October 27, 2012

Jak zajść w ciążę?


Jak zajść w ciążę?

Autorem artykułu jest Abete

Zajście w ciąże nie wydaje się być specjalnie trudną sprawą, a jednak coraz więcej par ma problemy z płodnością. Współcześnie ocenia się, że stanowią one aż 20% populacji, co jest wynikiem dwukrotnie większym niż notowano w poprzednich pokoleniach. 
O niepłodności mówi się wówczas, gdy partnerzy nie mogą począć dziecka po roku regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji. Bezpłodność natomiast rejestruje się u osób, które mają fizjologiczne przeszkody, by posiadać biologicznego potomka, np. brak jajników. Jeśli para zauważa, że mimo starań nie może począć dziecka, powinna się zgłosić na konsultacje lekarską. Najczęściej problem związany jest z żeńską gospodarka hormonalną, jajnikami lub jajowodami, jak np. zrosty po przebytych infekcjach oraz ze słabą jakością męskiego nasienia – za mała ilość plemników lub za mała ich ruchliwość. Są jednak czynniki, które zakłócają prawidłowe funkcjonowanie organizmu i nie pozwalają począć upragnionego dziecka, a jednocześnie nie są groźne.
Okazuje się, że duży wpływ na problemy z płodnością mają stany zapalne dziąseł i zębów. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że organizm rozpoznając infekcję, nie dopuszcza do zajścia w ciążę, bo dziecko mogłoby być wówczas zagrożone. Problemy z uzębieniem odbijają się na funkcjonowaniu całego ludzkiego ciała, mogą bowiem prowadzić do innych dolegliwości. Dlatego oboje z partnerów powinni skonsultować tego typu problemy z lekarzem i je wyleczyć. Naukowcy oceniają, że kobiety z problemami dziąseł zachodzą w ciążę dwa miesiące później niż zdrowe.
Przyszła matka powinna zrezygnować z picia dużych ilości kawy, herbaty i coli, czyli wszystkiego, co zawiera kofeinę. A to dlatego, że ten chemiczny związek zaburza transport komórek jajowych w jajowodach, działając na aktywność komórek śródmiąższowych Cajala, które znajdują się w ściance jajowodu. Komórki te wywołują regularne skurcze mięsni oraz ruch rzęsek wyściełających jajowód, czym przyczyniają się do przemieszczania komórki jajowej z jajników, a także transportują już zapłodnione jajeczko do macicy. Jeśli ich praca zostanie zahamowana, wówczas komórka jajowa nie spotka się z plemnikiem, a zygota nie zagnieździ w błonie śluzowej narządu rodnego.
Mężczyznom do produkcji dobrej jakości nasienia potrzebny jest selen, który znajduje się w wątróbce, czosnku i cebuli, tuńczyku, orzechach brazylijskich, nasionach słonecznika i kiełkach pszenicy. Pierwiastek ten jest niezbędny podczas produkowania przez organizm testosteronu oraz plemników, wpływa na ich prawidłową budowę i ruchliwość. Niedobory tego związku mogą prowadzić do niepłodności u zdrowych i młodych mężczyzn. Dlatego zaleca się spożywanie produktów zawierających selen oraz witaminy E i B12.
Poza tym, aby zajść w ciążę, zaleca się regularne współżycie. Jak się okazuje nie powinno być zbyt intensywne ani zbyt oszczędne. Bardzo częste stosunki osłabiają jakość nasienia, podobnie jak rzadkie. U mężczyzny, który nie współżył od siedmiu dni zauważa się zmiany w obrębie DNA plemników, natomiast codzienne uprawianie seksu w tygodniu poprzedzającym owulację poprawia jakość nawet słabego nasienia. Intymne zbliżenia działają także dobrze na kobietę, ponieważ prowadzą do lepszego ukrwienia jajowodów i macicy oraz promują jej aktywność skurczową. W czasie orgazmu wydzielana jest w ciele kobiety oksytocyna, która wzmaga skurcze narządów i pomaga plemnikom w pokonaniu drogi do jajowodów, ponadto płyn nasienny zawiera prostaglandyny, które ułatwiają plemnikom przejście przez szyjkę macicy.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

No comments:

Post a Comment