Saturday, October 27, 2012

Czym jest cholestaza ciążowa?


Czym jest cholestaza ciążowa?

Autorem artykułu jest Abete

Cholestaza jest chorobą wątroby, która może pojawić się u kobiety ciężarnej w II lub III trymestrze ciąży. Zagraża ona życiu i zdrowiu dziecka i powinna być prowadzona przez lekarza w szpitalu. Na szczęście spotykana jest stosunkowo rzadko, bo u 4% przyszłych matek, nie pozostawia po sobie trwałych uszkodzeń organizmu.
Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych, inaczej WCC w Polsce diagnozowana jest u 4% kobiet ciężarnych. Jest to choroba wątroby, którą u matki spodziewającej się dziecka wywołują hormony płciowe – estrogeny i progesteron, dość często zauważa się, że predyspozycje do niej są dziedziczne. Powiększające się stężenie hormonów w III trymestrze ciąży, w okolicach 30. tygodnia, zaczyna obciążać wątrobę. Wówczas może dojść do wewnątrzwątrobowego zastoju żółci u osób, których narząd jest mniej odporny. Jeśli choroba jest prawidłowo rozpoznana i leczona, nie zagraża matce i dziecku, ale jeśli zostanie zbagatelizowana, może prowadzić do przedwczesnego porodu o gwałtownym przebiegu, a nawet do krwotoku porodowego i śmierci dziecka.
Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest uporczywe swędzenie skóry, które może pojawić się już w 25. tygodniu ciąży. Świąd nasila się zwłaszcza wieczorem i w nocy, czym przyczynia się do bezsenności. Szczególnie narażone na tę dolegliwość są stopy i ręce, skóra szyi, twarzy i uszu, a czasem całe ciało. Część chorych kobiet, ok. 20%, skarży się także na współwystępowanie mdłości, wymiotów i utratę łaknienia. Objawy nie wystarczają do postawienia diagnozy, bo nie muszą wiązać się z tą jednostką chorobową. Jeśli jednak przyszła matka obserwuje ich nasilanie, powinna zgłosić się do lekarza, który zleci wykonanie badań biochemicznych krwi, są to tzw. próby wątrobowe. Podwyższenie wartości stężenia kwasów żółciowych, fosfatazy alkalicznej, bilirubiny całkowitej oraz enzymów wątrobowych ASPAT i ALAT świadczy o cholestazie.
Aby złagodzić jej przebieg i nie narazić dziecka, należy zadbać o zdrowie w ciąży. Kobieta potrzebuje dużo wypoczynku fizycznego i psychicznego, powinna być pod stałą lekarska opieką, a najlepiej przebywać w szpitalu aż do porodu. Farmakologicznie cholestazę ciążową leczy się preparatami sterydowymi oraz podaje się do nich kroplówki z glukozą i witaminą C. Kontroluje się funkcje wątroby, a od 34. tygodnia monitoruje regularnie dobrostan płodu wykonując badania KTG i USG, a matce zaleca się liczenie ruchów dziecka.
Trzeba także stosować diętę w ciąży, która nie obciążą wątroby. Posiłki nie powinny zawierać smażonych i surowych pokarmów, wszystko co znajduje się na talerzu, nawet warzywa i owoce, powinno być gotowane. Zaleca się ograniczenie tłuszczy i rezygnację z majonezu, słodzonych i gazowanych napoi oraz słodyczy. Wskazane są jogurty beztłuszczowe, mało słodkie kompoty i biszkopty oraz duża ilość wody niegazowanej z niską zawartością sodu.
Poród może przebiegać w warunkach naturalnych, ale w dużej mierze zależy to od stanu zdrowia mamy i dziecka. Lekarze mogą zdecydować się na rozwiązanie przed terminem albo ukończenie ciąży zabiegowo, jeśli będzie podejrzenie niedotlenienia dziecka lub u matki zauważy się uporczywe narastanie świądu lub żółtaczkę. Jedynym ryzykiem dla dziecka jest wówczas wcześniactwo, cholestaza nie doprowadzi w tym przypadku do większych powikłań, a zaraz po porodzie u matki ustąpią wszystkie objawy. Choroba nie uszkadza wątroby, ale zauważa się, że wraca w kolejnych ciążach u kobiet, u których już raz wystąpiła.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

No comments:

Post a Comment