Thursday, August 30, 2012

W oczekiwaniu na dziecko


W oczekiwaniu na dziecko

Autorem artykułu jest Abete

Ciąża jest jednym z najciekawszych okresów w życiu kobiety. Splata ona bowiem zarówno lepsze jak i gorsze dni w jedną całość. Jest okresem wyczekiwania na narodziny upragnionego dziecka. I choć nie zawsze jest to dla kobiety okres łatwy i usłany płatkami róż, to warto go choć raz w swoim życiu przeżyć.
Patrząc na ciążę przez pryzmat czasu, można śmiało powiedzieć, że kalendarz ciąży składa się z 40 tygodni. Oczywiście jest to wartość średnia, co oznacza, że donoszona ciąża u jednych trwa 38 tygodni, u innych 42, a u pozostałych pomiędzy tymi wartościami. Okres ten dzieli się na 3 trymestry.
Pierwszy z nich zazwyczaj mija kobiecie bardzo szybko, gdyż nierzadko o tym, że jest się w ciąży, kobieta dowiaduje się po upływie kilku tygodni. Charakterystyczne dla tego okresu są poranne mdłości, osłabienia, uczucie senności, zmęczenie. Hormony buzujące w kobiecie powodują również rozchwianie nastroju. W jednym momencie ciężarna płeć piękna ma wyśmienity nastrój, tryska dobrym humorem i radością, w drugim płacze, marudzi, dąsa się.  I mimo tak wielu niedogodności są to piękne trzy miesiące, przepełnione głęboką radością na wieść o poczętym dziecku.
Drugi trymestr dla większości ciężarnych jest najprzyjemniejszym etapem ciąży. W okresie tym znikają zazwyczaj wszystkie niedogodności pierwszego trymestru. W kobietę wstępuje nowy duch – czuje ona przypływ energii, poprawia się jej samopoczucie. Ma wiele pomysłów, które z wypiekami na twarzy realizuje. Od tego trymestru zauważalny jest też efekt wicia gniada. Kobieta planuje kącik w domu przeznaczony dla dziecka, poszukuje niezbędnych rzeczy, ubranek, kupuje je. W skrócie – zaczęły się realne przygotowania na powitanie nowego członka rodziny.
Trzeci trymestr to zdecydowanie czas wielkich emocji. To najważniejszy, z punktu widzenia porodu, etap ciąży. Tu rozegra się bowiem wszystko, w rezultacie czego świat powita nowego człowieka. W okresie tym może nastąpić nawrót większości nieprzyjemności pierwszego trymestru, w tym uczucia zmęczenia. Kobieta, z racji sporego już brzucha, może być niezdarna, powolna. Niemal normalne jest, że wszystko w tym czasie leci z rąk ciężarnej. Obrzęki twarzy, kończyn również mogą dać się we znaki. Pod koniec tego trymestru z pewnością dojdzie również strach i zdenerwowanie związane z porodem, zwłaszcza jeżeli to pierwsza ciąża w życiu kobiety. Warto zatem spojrzeć na poród nie przez pryzmat bólu i cierpienia, ale szczęścia i radości spotkania się z dzieckiem, na które czekało się przecież tak długo. Bo nie ma piękniejszego dźwięku dla kobiety niż pierwszy krzyk jej nowonarodzonego dziecka.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

No comments:

Post a Comment