Thursday, August 30, 2012

Planowanie ciąży


Planowanie ciąży

Autorem artykułu jest Abete

Jeśli planujesz zajście w ciążę, dobrze jeśli się do niej odpowiednio przygotujesz. To co jest najważniejsze, to zadbanie o swoje zdrowie i komfort psychiczny w tym czasie, umocnienie relacji z partnerem i rodziną, a także zadowolenie ze stabilizacji zawodowej. Stres wynikający z jakiegokolwiek powodu może utrudnić poczęcie dziecka.
Przed rozpoczęciem starań o poczęcie dziecka udaj się na wizytę do lekarza i wykonaj wszystkie badania, m.in. badanie ginekologiczne, morfologię i oznaczenie grupy krwi oraz badania pod kątem przebytych chorób. Jeśli leczysz się na jakieś schorzenie przewlekłe, np. astmę lub cukrzycę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym, który przygotuje cię odpowiednio do ciąży oraz zapisze bezpieczne leki. Przyjmuj codziennie przez trzy miesiące przed poczęciem i do końca ciąży suplementację kwasem foliowym, który chroni dziecko przed wadami rozwojowymi układu nerwowego. Odstaw wszelkie używki, w tym alkohol i nikotynę oraz zrezygnuj z picia mocnej kawy. Zmień także nawyki żywieniowe na rzecz uregulowanego jadłospisu, który zawiera dużo świeżych i pełnowartościowych produktów. Nie jedz słodyczy, posiłków bardzo tłustych i ciężkostrawnych.
Wyeliminuj ze swojego otoczenia sytuacje stresowe. Ureguluj swoją pracę zawodową, a także wyjaśnij wszystkie dręczące się sytuacje ze znajomymi, rodziną i współpracownikami, zwłaszcza z mężem. Pamiętaj, że stres w ciąży szkodzi nie tylko tobie, ale także i twojemu dziecku. Jest ono zdecydowanie częściej narażone na niedotlenienie w środowisku wewnątrzmacicznym, jeśli matka znajduje się pod presją. W jej organizmie zostaje wówczas uwolnionych za dużo hormonów stresu – kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny – które upośledzają transport krwi do łożyska, obkurczając naczynia krwionośne. Naukowo udowodniono także, że czynnik psychiczny jest odpowiedzialny za trudności z poczęciem dziecka.
Odstaw stosowane środki zapobiegające ciąży, zwłaszcza istotne jest, by przerwać terapię hormonalną również odpowiednio wcześniej, najlepiej na dwa, trzy miesiące. Antykoncepcja a ciąża nie idą w parze jedynie poprzez zaprzestanie stosowania, ponieważ organizm kobiety musi przywrócić jajnikom zdolność do czynności owulacyjnej. Aby układ hormonalny się wyregulował, potrzeba trochę czasu, inaczej możesz napotkać trudności lub zajść w ciążę mnogą. W tym czasie możesz stosować prezerwatywy bądź posługiwać się naturalnymi metodami planowania poczęcia, aż do momentu gdy twój organizm, a także ty i twój partner będziecie gotowi do powiększenia rodziny.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

No comments:

Post a Comment