Friday, January 6, 2012

Siła empatii i umiejętności społecznych Smart emotions


Inteligentne emocje

Autorem artykułu jest Artykuły dla dzieci

Inteligencja emocjonalna to zespół cech i postaw, które dotyczą optymalnego zarządzania swoim potencjałem, jak również dobrego funkcjonowania w relacjach społecznych. Kształtujemy ją przez całe życie, ale zasadniczy jej zrąb powstaje już w dzieciństwie.
Różne rodzaje inteligencji
„Inteligencja” jest sformułowaniem używanym od dawna. Wielokrotnie zwrot ten wykorzystywano, aby „szufladkować” ludzi, również tych słabo poznanych. Jednak dopiero wraz z rozwojem psychologii dostrzeżono różne jej aspekty, wyróżniając werbalną, logiczno-matematyczną, przestrzenną, muzyczną, kinestetyczną oraz inter- i intrapersonalną. Typologie stale się poszerzają, bo przybywa badań naukowych i teorii. Daniel Goleman jako pierwszy użył pojęcia „inteligencja emocjonalna” i przedstawił jej składniki, czyli samoświadomość, system motywacyjny, sztukę samoregulacji, empatyczność i kluczowe umiejętności społeczne.
Dzieciństwo – fatum lub bezcenny dar
Rodząc się, otrzymujemy już pewne predyspozycje. Dopiero idąc przez życie, możemy je rozwijać lub zaniedbywać. Wychowanie i przeżycia z okresu wczesnego dzieciństwa wydają się mieć niezastąpiony wpływ na jakość naszego funkcjonowania w życiu dorosłym. Prawdą jest, że nad niektórymi przykrymi doświadczeniami możemy świadomie przepracować. O wiele korzystniejsza jest jednak sytuacja, gdy wkracza się w życie i w szeroki świat z pewną dozą wiary we własne siły i pozytywnym bagażem doświadczeń z najmłodszych lat. Dlatego tak ważnym czynnikiem wychowania jest podchodzenie do dzieci z pełną odpowiedzialnością – dokładanie starań, by czuły się kochane i szanowane. Warto wypracować w sobie rzetelne i konsekwentne działania wychowawcze, dzięki którym pociechy zaznajomią się z regułami panującymi w świecie społecznym i nauczą właściwych postaw.
Samokontrola jako składnik inteligencji
Pierwszym etapem na drodze do ćwiczenia samoregulacji jest wymaganie od dzieci kontrolowania potrzeb fizjologicznych. Potem uczą się one ograniczać szkodliwe impulsy i emocje o stopniu mniej lub bardziej złożonym. Podstawą jest umiejętność ich rozpoznawania – nie zawsze taka prosta jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Opiekując się zwierzętami i uczestnicząc w zajęciach lekcyjnych, dzieci uczą się przyjmować odpowiedzialność za swoje działania, zaczynają dostrzegać, że konkretne zachowania przynoszą takie, a nie inne konsekwencje. Wdrażając system kar i nagród wspomagamy przyswajanie norm uczciwości i prawości oraz wzmagamy sumienność naszych wychowanków. Ważne jest, aby w procesie wychowania pomóc dziecku poznać jego mocne strony i ograniczenia, budować poczucie wartości na bazie rzeczywistych atutów i świadomości swoich możliwości. Każda emocja ma określony skutek, a rozpoznawanie tych zależności pomaga nam sterować sobą oraz unikać niektórych błędów.
O zaletach motywacji
Goleman twierdzi, iż pewne skłonności emocjonalne pomagają nam osiągać cele. Zalicza do nich zaangażowanie, stałą elastyczność cechującą się gotowością do wykorzystywania szans i wytrwałość, która sprawia, że idziemy naprzód mimo przeszkód, niepowodzeń czy kryzysów. Perfekcjonizm na pewno nie jest niczym przyjemnym, ale uczenie dzieci optymizmu i doskonalenia wykonywanych czynności, starań o jak najlepsze wyniki i cierpliwej pracy, to bez wątpienia pożądane wytyczne. Silne nawyki w tych kwestiach pomagają potem przez całe życie. Nasza motywacja przybiera różną postać zależnie od zaistniałych okoliczności, ale dobrze jest posiadać pewien wewnętrzny kompas, który będzie samonapędem w trudniejszych sytuacjach. Zaangażowanie w realizację planów wzmacnia osobowość i często rodzi się, gdy zaczynamy się utożsamiać z celami grupy lub organizacji. Kształtowanie dzieci w świetle wymienionych reguł pomoże im odnosić sukcesy.   
Siła empatii i umiejętności społecznych
Oczywiście na nic by się nie zdały kompetencje osobiste, gdybyśmy nie łączyli ich z rozumieniem innych osób i wszelkimi umiejętnościami społecznymi. Tak jak istotne jest doskonalenie samych siebie, ważne jest również wyczuwanie tej potrzeby u pozostałych osób. Zainteresowanie drugim człowiekiem, jego troskami i potrzebami, umiejętność wczucia się w jego sytuację i zdolność spojrzenia na sprawy z jego perspektywy, to podstawy niezbędne do życia w społeczeństwie. Ich kształtowanie u dzieci powinno odbywać się od najmłodszych lat. Według Goldmana, empatia jest jednym z podstawowych obszarów inteligencji emocjonalnej. Pozwala nam lepiej rozumieć innych, a przez to więcej dostrzegać i mieć pełniejszy obraz różnych sytuacji. W szerszym znaczeniu dotyczy ona także rozpoznawania prądów emocjonalnych w całych grupach, tworząc w opinii autora teorii pewien rodzaj świadomości politycznej. Do umiejętności społecznych Goleman zalicza także sztukę argumentacji, zdolności mediacyjne i wszelkie inne cechy, które decydują o tym, że potrafimy na ludzi wpływać, zarządzać nimi czy zespołowo wykonywać zadania. Umiejscawia tu również umiejętność tworzenia więzi i pielęgnowania – choćby w elementarny sposób – stosunków międzyludzkich. To w jaki sposób się porozumiewamy, czy umiemy słuchać, inicjować zmiany, wpływa na nasze stosunki z ludźmi. Zdolność wzbudzania takich, a nie innych reakcji u ludzi jest sprawą złożoną, ale wykonalną. Próbują się tego podejmować, choć z różnym skutkiem, nawet najmłodsi. Zdarza się, że dzieci testują dorosłych i próbują nimi manipulować, do rodzica należy jednak kontrola tych zachowań i postawienie odpowiedniej granicy. Uczenie dzieci empatii stopniowo eliminuje w nich egoizm i powoduje bardziej dostosowane reakcje, tym samym wpisując je w społeczne otoczenie. Tłumacząc najmłodszym czym jest współodczuwanie, wpajamy im szacunek do innych i kształtujemy w nich postawy prospołeczne.
Słowa i czyny
Aby właściwie wychować dziecko, sami musimy dysponować odpowiednią pulą doświadczeń i wiedzą. Dlatego opłakane w skutkach może okazać się podejmowanie się tego zadania w wieku zbyt młodym. Nie wywrze też wrażenia na dziecku i nie poczyni postępów w wychowaniu rodzic, który sam nie stosuje się do tego, co przekazuje. Nie będzie wówczas dla wychowanka żadnym autorytetem, a wtedy trudno mu będzie cokolwiek wyegzekwować od malca. Słowa i czyny muszą się wzajemnie pokrywać. Niezbędne jest tu zaświadczanie własnym przykładem tego co się mówi. Wychowywanie odzwierciedla postawy i przekonania samych dorosłych i aby było skuteczne, muszą oni także wykazać się pewną dozą inteligencji emocjonalnej. Rozmowy są niezastąpionym elementem interakcji: wyjaśniają, uświadamiają, motywują, pozwalają zebrać informacje, przywołują do porządku, pokazują inny punkt widzenia, a przy okazji uczą kultury dyskusji. Komunikacja to nie tylko mówienie. To także umiejętne słuchanie. Rodzic nie może całkowicie dziecka dominować, musi mu zostawić trochę własnej przestrzeni. Sztuka słuchania to rodzaj aktywności, opierający się w pewnej mierze na zadawaniu pytań. Powinny być jednak tak dobrane, by nie naruszać terenu osobistego drugiej osoby. Dobrze wykształcona inteligencja emocjonalna jest tutaj bardzo przydatna.
Bardzo poważne zadanie
Kształtowanie drugiego człowieka jest zadaniem wyjątkowo odpowiedzialnym. To rola do której warto dobrze się przygotować. Jest to też pewien sprawdzian dla naszej inteligencji emocjonalnej, stawiający przed nami rzeczywiste wyzwania. Obdarzamy miłością, a jednocześnie musimy uczyć sprawiedliwości; poświęcamy się a mamy też swoje własne cele i potrzeby; dajemy wolność i jednocześnie egzekwujemy wymagania, a gdy trzeba – trwamy, nawet gdy sami jesteśmy odrzucani. Bardzo zależy nam na dobrych efektach, więc szukanie złotego środka nabiera tym większej trudności. Sukcesy dzieci i ich rozwój stają się jednak bezcenną nagrodą za cały wysiłek wychowawczy. Wychowankowie noszą nie tylko fizyczne cechy podobieństwa, stają się jednocześnie spadkobiercami naszych wartości. Wychowywanie dzieci jest zadaniem na tyle istotnym, że warto stale powiększać swoją wiedzę w tym zakresie i absolutnie nie można zaniedbywać sytuacji, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy wychowawcze. Dostępna oferta edukacyjna obejmuje wykłady i treningi dotyczące inteligencji emocjonalnej dla różnych grup, między innymi dla rodziców. Zapisując się na nie, można zapoznać się z różnymi teoriami i posłuchać wypowiedzi innych rodziców. Jest szansa na przećwiczenie swoich umiejętności, albo przynajmniej krytyczne przyjrzenie się im. Wiedza stwarza więcej możliwości, rozwija nas samych i naszych podopiecznych. W czasach pluralizmu wartości, gdy tradycja przestaje budować tożsamość, a znaczenie rodziny słabnie ze względu na postępujący indywidualizm, wychowanie nabiera jeszcze większego znaczenia niż dawniej. To, co zostanie w nim przekazane, stanie się centralnym punktem odniesienia w dalszym życiu człowieka. Angażując się w działania wychowawcze, czynimy z nich bezpieczną bazę dla późniejszych życiowych wyborów naszego dziecka.
---
www.arti.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl www.douglas.pl

Smart emotions
The author of this article is Goods for children
Emotional Intelligence is a set of characteristics and attitudes that affect optimal management of its potential, as well as the good functioning in social relations. Shaping her throughout life, but its essential framework formed in childhood.Different types of intelligence"Intelligence" is a phrase used for a long time. This phrase was used repeatedly to "pigeonhole" people, even those less known. But only with the development of psychology recognizes the different aspects, distinguishing verbal, logical-mathematical, spatial, musical, kinesthetic, and inter-and intrapersonal. Typologies are constantly expanding, because he comes research and theory. Daniel Goleman first coined the term "emotional intelligence" and presented its components, namely self-awareness, motivation system, the art of self-regulation, empatyczność and key social skills.Childhood - a priceless gift of fate orBorn, now we get some predisposition. Just go through life, we can develop or neglect.Education and experience of early childhood seem to have an irreplaceable role in our quality of functioning in adulthood. It is true that on some unpleasant experiences, we can consciously worked. A much more favorable situation is, however, when entering into the life and the wide world with some degree of self-confidence and positive baggage from childhood experiences. Therefore, such an important factor in education is the approach to children with full responsibility - our efforts to feel loved and respected. It should work out in a fair and consistent educational activities to help kids become familiar with the rules prevailing in the social world and teach proper attitudes.Self-control as a component of intelligenceThe first step on the road to exercise self-regulation is to require children to control physiological needs. Then they learn how to reduce harmful impulses and emotions with a degree more or less complex. The basis is the ability to recognize - not always as simple as it might seem at first glance. Caring for animals and participating in classes, children learn to take responsibility for their actions, are beginning to recognize that specific behaviors such produce, and no other consequences. Implementing a system of penalties and rewards assist absorption standards of honesty and integrity and conscientiousness I increase our children. It is important to the educational process to help your child learn its strengths and limitations, build self-esteem on the basis of actual awareness of their strengths and abilities. Every emotion has a specific effect, and the recognition of these relationships helps us to control themselves and avoid some mistakes.The advantages of motivationGoleman argues that certain emotional tendencies help us to achieve goals. These include commitment, flexibility characterized by a constant readiness to seize opportunities and perseverance, that makes you go forward, despite obstacles, setbacks and crises. Perfectionism is certainly not a pleasant way, but teaching children of optimism and improvement of their operations in efforts for the best results and patient work, it is undoubtedly desirable guidelines. Strong habits in these matters can help throughout life.Our motivation takes different forms depending on the circumstances, but it is good to have an internal compass that will samonapędem in difficult situations. Involvement in the implementation of plans enhances the personality and often arises when we begin to identify with the objectives of the group or organization. Shaping children in the light of these rules will help them succeed.The strength of empathy and social skillsOf course, nothing would have passed the personal competence, if not combined with their understanding of other people and all social skills. Just as important is to improve ourselves, it is also in sensing the needs of other people. The interest in another man, his concerns and needs, the ability to put ourselves in his situation and the ability to look at the matter from his perspective, the basics necessary for life in society. Their formation in children should be done from an early age. According to Goldman, empathy is one of the key areas of emotional intelligence. This allows us to better understand others, and thus more to see and have a more complete picture of different situations. In a wider sense it concerns the recognition of the emotional currents in the whole group, creating the author's opinion the theory of some kind of political consciousness. For social skills Goleman also includes the art of argumentation, mediation capabilities and any other features that make it important that we are able to influence people, manage and perform tasks as a team. It also puts the ability to create and nurture relationships - even in an elementary way - relationships. How to communicate, whether we know how to listen, to initiate changes that affect our relations with people. The ability to incite such, and not other reactions in humans is complicated, but workable. They try to make it, though with varying degrees of success, even the youngest. Sometimes, the testing of adults and children are trying to manipulate them, to the parent to control these behaviors, however, and place the appropriate limit. Teaching children empathy gradually eliminates selfishness and makes them more adapted responses, and thus put them in the social environment. Explaining what is the youngest compassion, instilled them with respect for others and shape pro-social attitudes in them.Words and deedsTo properly raise a child, we must have a sufficient pool of experience and knowledge. So deplorable consequences might be taking on the task at too early an age. There also will have an impression on the child and will make no progress in the education of a parent who does not apply to what is transmitted. There will be time for ward no authority, and if anything it will be difficult to enforce the little boy. Words and deeds must be mutually overlap. Here it is necessary to certify their own example of what is said. Raising reflects the same attitudes and beliefs of adults and to be effective, they must also demonstrate a certain degree of emotional intelligence. The talks are an indispensable element of the interaction: clarify, remind, motivate, allow you to gather information, to recall the order, show a different point of view, and by the way they teach cultural discussion.Communication is not just talking. It is also a skillful listening. A parent can not completely dominate a child, he must leave his own little space. Art of listening to this kind of activity, based to some extent on asking questions. However, should be chosen so as not to violate another person's personal site. Well-educated emotional intelligence is very useful here.A very serious taskDeveloping others is extremely responsible task. It is a role which should be well prepared.It is also a test for our emotional intelligence, placing before us a real challenge. We give love, and yet we must teach justice and we devote to it their own goals and needs, give freedom and at the same time enforce the requirements, and when needed - we persevere, even when we are rejected. We are very interested in the good effects, so look for the golden mean is all the more difficult. The success of children and their development, however, are priceless reward for all educational effort. Pupils carry not only the physical characteristics of the similarities, they are also heirs of our values. Raising children is a task so important that we constantly expand their knowledge in this field and absolutely can not be neglected when there are any disciplinary problems. Available educational offer includes lectures and training on emotional intelligence for various groups, including parents. By signing up on them, you can browse through the various theories and listen to statements by other parents. There is a chance to practice their skills, or at least a critical look at them. Knowledge creates more opportunities, developing ourselves and our children. In times of pluralism of values, where tradition stops to build identity and the importance of the family is weakening due to the progressive individualism, education is even more important than ever. What is it transmitted, it will become the central point of reference in the future life of man. Engaging in educational activities, we do have a secure base for future life choices of our children.---www.arti.plAn article from the site www.Artelis.pl

No comments:

Post a Comment