Skąd czerpać wiedzę o ciąży?
Autorem artykułu jest AbeteJesteś w ciąży? Wiesz, że teraz całe twoje życie i życie twojego partnera się zmieni. Nie tylko nie będziecie już sami, ale do waszej pracy dojdą kolejne obowiązki. Zastanawiasz się pewnie, gdzie szukać wiarygodnych informacji na temat tego, co dzieje się z twoim ciałem i jak przygotować się do porodu.
Potrzeba zdobycia wiedzy na ten temat jest naturalna, zwłaszcza jeśli jesteś osobą, której obce są zagadnienia biologiczne. Aby odpowiedzieć sobie na pytania z pewnością na początku zaczniesz przeszukiwać internet. I słusznie. Powstaje coraz więcej portali, na których można poczytać o ciąży, porodzie i połogu. Szczególnie polecane są te, na których można zaznajomić się z artykułami specjalistów – ginekologów, położników oraz położnych. Dowiesz się jakie dolegliwości mogą cię spotkać przez najbliższych dziewięć miesięcy, jaką powinnaś stosować dietę, by uniknąć zgagi, niestrawności czy zaparć. Poznasz przebieg porodu i przygotujesz torbę do szpitala. Ponadto zawsze możesz porozmawiać z innymi kobietami na forum o ciąży, aby podzielić własnymi doświadczeniami czy troskami.
Warto także posłuchać rad mamy i babci, choć wiele z nich nie przystaje do współczesnego patrzenia na opiekę nad małym dzieckiem, to często starsze pokolenie zna wiele sposobów na to, by radzić sobie z takimi problemami jak zastój pokarmu, czy kolka noworodka. Nie reaguj nerwowo na udzielane wsparcie, doceń to, że twoja mama wychowała ciebie i twoje rodzeństwo, a babcia musiała znosić trudu ciąży i porodu w trudniejszych warunkach. Nawet jeśli nie zgadzasz się ze wszystkim, co mówią, daj im poczucie, że są potrzebne i wybierz się z nimi na zakupy albo skonsultuj się w sprawie zakupu łóżeczka czy wózka. Zachęcamy także do zapisania się na zajęcia w szkole rodzenia, gdzie przygotujesz swoje ciało do porodu, poznasz przebieg ciąży oraz porozmawiasz z innymi kobietami o dzieciach.
Ponadto powinnaś umówić się na wizytę do ginekologa. Zrobi ci on wszystkie niezbędne badania i zleci diagnostykę pod kątem infekcji, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Założy ci kartę ciąży, w której na każdej wizycie będzie odnotowywał, jak rozwija się dziecko oraz jaki jest stan zdrowia waszej dwójki. Lekarz także odpowie na wszystkie twoje pytania i zwróci uwagę na sygnały, które mogą być niepokojące i które powinny w przyszłości skłonić cię do konsultacji, jak krwawienia, silne bóle, uporczywy świąd skóry. Na tę wizytę możesz się wybrać z partnerem, on także powinien wiedzieć, jak się zachować w różnych sytuacjach, które mogą was teraz spotkać. Poza tym warto go uczulić, by nie brał sobie do serca twoich zmiennych nastrojów, które będą teraz wynikać z emocjonalnego rozchwiania pod wpływem hormonów.
Aby zaspokoić głód wiedzy polecamy także książki. Na rynku jest mnóstwo publikacji poruszających problematykę ciąży i opieki nad małym dzieckiem. Możesz kupić lub wypożyczyć w bibliotece album, który prezentuje rozwój twojego dziecka tydzień po tygodniu, możesz także wypożyczyć film przyrodniczy, którym zobrazuje dokładnie, co dzieje się w twoim brzuchu. Polecamy także czasopisma dla matek, w których zawsze poruszane są aktualne problemy, które mogą cię zaciekawić. Nie sięgaj do podręczników dla studentów medycyny oraz lekarzy – pisane są suchym językiem i traktują najczęściej o patologiach, pełne są zdjęć, których przyszła mama nie powinna oglądać. Nie potrzebnie się tylko zdenerwujesz, a stres nie wpływa dobrze na dziecko.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
No comments:
Post a Comment