Jak dbać o mięśnie dna miednicy w ciąży
Autorem artykułu jest AbeteMięśnie dna miednicy to grupa tkanek, od których stanu zależy funkcjonowanie organów zlokalizowanych w dolnej części tułowia: narządów płciowych, pęcherza moczowego i odbytnicy. Osłabienie tej partii może prowadzić do pogorszenia jakości współżycia, wysiłkowego nietrzymania moczu oraz gazów.
W czasie ciąży i porodu mięśnie dna miednicy są często obciążane, co wpływa na jakość ich funkcjonowania w dalszym życiu. Wiele kobiet odczuwa wzmożone napięcie w tej okolicy także w czasie miesiączki lub owulacji, towarzyszy mu czasem ciężkość w dole brzucha, ból, uczucie zmęczenia i rozdrażnienia. Zdrowe partie tkanek pozwalają nie tylko dobrze przejść przez wszelkie momenty związane z rozrodem, ale także przyczyniają się do satysfakcjonującego życia intymnego. Każda kolejna ciąża i poród osłabia strukturę tkanek i może w perspektywie przyczynić się do dyskomfortu w okresie menopauzy i klimakterium. Objawia się on nietrzymaniem moczu, nietrzymaniem kału lub gazów, obniżeniem, a nawet wypadaniem narządów płciowych. Pierwsze zwiastuny tych problemów są nieregularne i nie wzbudzają podejrzeń, potem dochodzi do nagłego pogorszenia się stanu tej partii tkanek u kobiety. W ciąży zauważa się, że wzmożone napięcie w okolicach mięśni dna miednicy może prowadzić do wysiłkowego nietrzymania moczu, najczęściej w momencie kaszlu, kichania lub śmiechu. Ustępuje to po okresie połogu, ale już wtedy warto zadbać o stan tej części ciała na przyszłość. Właśnie dlatego wiele krajów europejskich wprowadza wczesną rehabilitację poporodową, dzięki której młoda mama szybko odzyskuje sprawność fizyczną.
Jak dbać o mięśnie dna miednicy w ciąży?
Wszelkie niepokojące objawy w trosce o zdrowie w ciąży należy zgłaszać lekarzowi lub położnej. Zaleca się pić dużo płynów, najlepiej nie mniej niż 2 litry wody mineralnej niegazowanej dziennie, a co za tym idzie zawsze oddawać mocz, kiedy się czuje potrzebę – nie należy go przetrzymywać, ale także nie należy oddawać go bez wyraźnej konieczności. Co najmniej raz dziennie powinno się ćwiczyć mięśnie Kegla – podczas mikcji wstrzymuje się na moment strumień moczu, po czym po chwili swobodnie się go oddaje do końca. Bardzo dobrze działa także gimnastyka, jednak powinna być przeprowadzana pod okiem wykwalifikowanej kadry. Kobieta w ciąży powinna także unikać zaparć, choć są one nieodłączną częścią tego okresu, można z nimi walczyć stosując odpowiednią dietę bogatą w błonnik. Zawierają go świeże warzywa i owoce, razowe pieczywo, otręby i kasze. Dobrą taktyką jest spożywanie suszonych śliwek lub otrębów pszennych popitych płynem lub namoczonych.
Jak dbać o mięśnie dna miednicy w połogu?
Po tygodniu od porodu, gdy minie bolesność krocza, zacznij wykonywać ćwiczenia dna miednicy. Około 6–8 tygodni po porodzie udaj się na wizytę kontrolną do ginekologa i wykonaj badanie sEMG, które sprawdza stan mięśni i nerwów dna miednicy. W osiem tygodni po urodzeniu noworodka zgłoś się na rehabilitacje poporodową. Jak najczęściej staraj się poruszać biodrami odchylając je na boki, nie oddawaj moczu bez wyraźnej potrzeby, a jeśli nosisz dziecko w chuście zmieniaj często jego położenie z wykorzystaniem także pleców jako miejsca oparcia maluszka. Ćwicz mięśnie dna miednicy. Przykładowe ćwiczenia polegają na zaciskaniu zwieraczy, wstrzymywaniu się na kilka sekund i rozluźnianiu. Powtarza się to kilkukrotnie w seriach złożonych z kilkunastu ruchów.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
No comments:
Post a Comment