Saturday, November 17, 2012

10 zasad prawidłowego karmienia.

10 zasad prawidłowego karmienia.

Autorem artykułu jest Alicja ANNA Zagorska


Pełnowartościowa dieta to dla dziecka kapitał zdrowia na przyszłość. Dlatego warto wiedzieć, jak odżywiać pociechę, by dobrze się rozwijała. Oto zasady prawidłowego karmienia.

KARM DZIECKO WYŁĄCZNIE PIERSIĄ PRZEZ PIERWSZYCH 6 MIESIĘCY

Wyłączne karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka alergii pokarmowej i innych chorób cywilizacyjnych. Zaleca się karmić dzieci naturalnie do ukończenia przez nie pierwszego roku życia przy stopniowym wprowadzaniu od 6-7 miesiąca bezpiecznych pokarmów uzupełniających.

ROZSZERZAJ DIETĘ NIEMOWLĘCIA WE WŁAŚCIWYM CZASIE

Posiłki uzupełniające nie mogą zastępować naturalnego karmienia, lecz tylko je uzupełniać. Powinny być podawane po karmieniu piersią, a nie przed, aby nie odbierały maluszkowi apetytu na potrzebne mu mleko mamy. Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne wprowadzanie nowych składników pokarmowych do jadłospisu niemowlęcia nie jest dla niego korzystne. Nowe pokarmy powinny być wprowadzane do diety dziecka po ukończeniu przez nie 6 miesiąca życia.

ZADBAJ O ODPOWIEDNIĄ KONSYSTENCJĘ I ROZDROBNIENIE POTRAW

Stopień rozdrobnienia i konsystencja podawanych pokarmów powinny zmieniać się wraz z wiekiem dziecka - od pokarmów całkowicie zmiksowanych dla dzieci w 6 miesiącu życia do częściowo rozdrobnionych, z wyczuwalnymi grudkami i kawałkami dla dzieci w wieki 9-12 miesięcy. Należy jednak unikać pokarmów, którymi dziecko może się zadławić.

STOSUJ PRODUKTY ZE SPRAWDZONEGO ŹRÓDŁA

Wszystko, co je dziecko, wpływa na jego zdrowie i rozwój. Jego układ odpornościowy nie jest jeszcze dojrzały i słabiej broni się przed szkodliwymi substancjami, które mogą znajdować się w żywności. Mogą one zaburzać funkcjonowanie przewodu pokarmowego, powodować zatrucia lub reakcję alergiczną.

NIE PODAWAJ SOKÓW Z KARTONU

Soki są ważnym elementem diety niemowląt i małych dzieci, gdyż dostarczają witaminy C i składników mineralnych. Nie wszystkie jednak są odpowiednie. Dzieciom do 3 roku życia należy podawać wyłącznie soki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Niemowlęta nie powinny pić soków niepasteryzowanych lub z kartonu.

NIE OBAWIAJ SIĘ GOTOWYCH DAŃ DLA NIEMOWLĄT

Przygotowując posiłki dla dziecka w domu, zwykle nie mamy żadnej gwarancji, że surowce, które w nich wykorzystujemy, są odpowiedniej jakości dla najmłodszych. Taką pewność mamy, stosując gotowe dania w słoiczkach, przeznaczone dla niemowląt. Są to środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które spełniają rygorystyczne wymogi dotyczące składu i sposobu produkcji. Wszystkie składniki w nich użyte są odpowiednio dobrane.

CZYTAJ ETYKIETY

Zanim sięgniesz po gotowe danie ze słoiczka powinnaś dokładnie przeczytać informacje przeznaczone na etykiecie. Najważniejsze to:

* Od jakiego wieku przeznaczony jest dany produkt?

* Czy jest to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywienowego?

* Czy nie minęła data przydatności do spożycia?

* Jaki jest skład produktu - czy nie zawiera substancji, na które uczulone jest dziecko?

* W jaki sposób należy podawać i przechowywać danie, by zachowało wszystkie właściwości odżywcze i było bezpieczne dla dziecka?

BĄDŹ CIERPLIWA

Początki wprowadzania pokarmów innych niż mleko mogą być trudne, ale nie zniechęcaj się. Czasem wymaga to nawet 10-15 prób. Próby ponawiane w kilkudniowych odstępach sprawią, że z czasem dziecko polubi nowe smaki i konsystencję, a nawet będzie się domagało dania, które początkowo odrzucało.

DBAJ O RÓŻNORODNOŚĆ

Przygotowując posiłki nie pomijaj żadnych grup produktów. Na talerzu dziecka powinny się znaleźć: mleko i jego przetwory, różne gatunki zbóż, mięsa, warzywa, owoce, tłuszcze roślinne. Dzięki temu dziecko wraz z pożywieniem otrzyma wszystkie potrzebne do jego rozwoju składniki odżywcze.

NIE ZAPOMINAJ O WODZIE ODPOWIEDNIEJ JAKOŚCI

Najbardziej odpowiednia jest butelkowana naturalna woda mineralna bądź źródlana. Powinna być niskozmineralizowana, by nie obciążać nerek dziecka, no i oczywiście niegazowana. Dobrej jakości wody powinno się używać zarówno do dopajania dziecka, jak i przygotowywania dla niego posiłków np. kaszek, zupek.

Dziecko uczy się przez naśladowanie dorosłych. To od nich może przejąć zarówno dobre, jak i złe nawyki żywieniowe. Dziecko z pewnością szybciej przekona się do jedzenia warzyw, jeśli zaobserwuje jak chętnie i często jedzą je bliscy.

---

wszystkoodzieciaach.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

No comments:

Post a Comment